Filmas Inglorious Basterds 2009

NEGARBINGI ŠUNSNUKIAI („Inglorious Basterds“), 2009


Lt. Aldo Raine: I’m gonna give you a little somethin’ you can’t take off.

Yra tokia viena istorijos šaka – alternatyvi istorija, pasakojanti apie tai, „kas būtų, jeigu būtų“. Pavyzdžiui, koks pasaulis būtų buvęs, Adolfui Hitleriui vis dėlto laimėjus Antrąjį pasaulinį karą, arba (grįžkime į gimtinę), jei Vytautas Didysis būtų sėkmingai karūnuotas. Kodėl mes apie ją šiandien? Todėl, kad ši istorijos šaka yra savotiškas preliudas į „Negarbingus šunsnukius.“

Tačiau čia reikia sustoti. Mums gresia mažas kino genijaus Quentino Tarantino juostos „Negarbingi šunsnukiai“ istorijos atskleidimas, tad jeigu nenorite, kad išduočiau jums, kuo baigiasi filmas, šokite prie pastraipų pažymėtų raide „A“, o visi kiti skaitytojai, kurie per daug nemėgsta netikėtumų ir apie juostą nori sužinoti kiek daugiau, gali skaityti „B“ pastraipas. Tik po to nesakykite, kad neįspėjau!

A: Gerai, jūs nenorite, kad per daug atskleisčiau, apie ką bus „Negarbingi šunsnukiai“. Jokių problemų!

Visų pirma, tai nėra vienintelis kino istorijoje filmas, turintis tokį pavadinimą – dar 1978 metais italai sukūrė identiško pavadinimo juostą su panašiu siužetu. Tačiau Q. Tarantino tvirtina, kad jo filmas (kurio pavadinimas nuo itališkos versijos skiriasi nedidele gramatine klaida: žodį „bastards“ režisierius parašė „basterds“) vis dėl to yra originalus ir tik šiek tiek įkvėptas kolegų kino kūrėjų. Beje, įkvėptas ir tikros žydų smogikų, medžiojusių nacius, istorijos!

Vienu ar kitu atveju, šis filmas yra neprilygstamas. Q. Tarantino niekada nesiskundė humoro jausmu ir nesibodėjo kraujo, tad šioje juostoje jų irgi netrūks. Bet netrūks ir kino poezijos (pastaruoju metu būtent tai labiausiai vertinu, žiūrėdama kiną) – kai kurios scenos, o ypač pirmoji, pradedanti pasakoti istoriją, yra, atrodo, apgalvotos iki smulkmenų, pilnos mažų, tačiau itin reikšmingų detalių. Šias detales supratęs ir pastebėjęs (pavyzdžiui, kodėl pasikeitė vokiečio veidas bare, kai vienas iš filmo herojų pirštais parodė skaičių „trys“), pradedi vertinti filmą dar labiau. Dialogai čia, kaip visada, nepriekaištingi, o ir Bradas Pittas akių negadina. Tikrai rekomenduoju ir vertinu penkiomis žąsimis iš penkių – taip „skaniai“ susižiūrėjo!

B: Tik nesakykite tiems, kurie perskaitė „A“ pastraipas, bet jūs esate šaunuoliai! Visų pirma, nėra čia, ko bijoti, kad filmas bus sugadintas – „Negarbingų šunsnukių“ neįmanoma sugadinti! Filmas yra tobulas ir tam yra kelios priežastys.

Tai – nepakartojamai šmaikšti juodoji komedija, kuri (grįžkime į straipsnio pradžią) iš tiesų perrašo istoriją! Filmas baigiasi tuo, kad į kino teatrą susirinkusi nacių ir SS grietinėlė – kartu su pačiu fiureriu Adolfu Hitleriu priešakyje – gyva sudeginama jaunos žydaitės Šošanos (akt. Melanie Laurent). Taip ir sukuriama alternatyvi realybė, kitaip sakant, paraleli visata, o žiūrovas paliekamas spėlioti: kaip, tokiu atveju, būtų susiklosčiusios Antrajame pasauliniame kare kariavusių šalių istorijos, kaip šiandien gyventume mes ir kaip – filmo veikėjų palikuonys?

Iš tiesų, būtent dėl šio mažo istorinio nukrypimo Q. Tarantino ir gavo itin daug papildomo dėmesio iš kino kritikų. Tuo tarpu aš tokį išsišokimą bei režisieriaus valią pakeisti nusistovėjusį istorinį naratyvą vertinu labai teigiamai. Pirma, dėl to, kad filmas parodo būtent tai, ką mes visi ir norime pamatyti. Antra, juosta savotiškai mus pažadina iš istorinio snaudulio ir priverčia nupūsti dulkes nuo istorijos vadovėlių – o gal gerai žinomi istoriniai faktai vis dėlto nėra tokie jau nepajudinami? Trečia, taip filmas geriausiai atskleidžia, koks talentingas ir drąsus vizionierius yra Q. Tarantino. Būtent todėl, manau, nepasižiūrėti jo „Negarbingų šunsnukių“ būtų absoliučiai negarbinga.

IMDb: 8,3 

Tavo komentaras:

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s