Filmas A Clockwork Orange

PRISUKAMAS APELSINAS („A Clockwork Orange“), 1971


Prison Chaplain: Goodness is something to be chosen. When a man cannot choose he ceases to be a man.

Vieno žymiausių ir universaliausių XX amžiaus režisieriaus Stanley Kubricko darbas sukurtas pagal Anthony Burgesso knygą tuo pačiu pavadinimu – „Prisukamas apelsinas“. Pastarasis romanas įtrauktas į 100 geriausių praėjusio amžiaus knygų anglų kalba sąrašą! Nebijojęs iššūkių ir eksperimentų, Kubrickas meistriškai perkėlė šią kontraversišką distopinę istoriją į didžiuosius ekranus.

Taigi, kas tas prisukamas apelsinas? Anot rašytojo A. Burgesso, šis simbolis perteikia prasmės nebuvimą – prisukamas apelsinas yra visiškai nenaudingas ir neegzistuojantis daiktas. Toks pat beprasmis yra ir smurtas Kubricko kino juostoje. Smurtas tiesiog yra, nebandoma aiškintis, kodėl jis atsirado, pagrindinio herojaus Alekso poelgių nemėginama pagrįsti, pavyzdžiui, nelaimingos vaikystės istorija. Viename personaže dera ne tik inteligentiškumas, didelis susižavėjimas klasikine muzika, ekscentriškumas, bet ir noras naikinti. Šie kontrastai veikėjo charakteryje išryškinami kultinėse scenose tarkime, epizode, kuriame šutvė įsibrauna į garsaus rašytojo namus, juos niokoja, prievartauja žmoną, niūniuodami gerai žinomo holivudinio miuziklo „Singin‘ in the rain“ dainą. Atitraukti akis nuo minėtos scenos tikrai sunku: kaip galima taip mėgautis smurtu, kad net užsimanytum dainuoti?

Tačiau žiaurūs pasilinksminimai nesibaigia be pasekmių. Netrukus Aleksas pakliūna į teisėsaugos rankas ir yra išsiunčiamas „gydyti“. Tiesa, labai neįprastais metodais – šleikštulį keliančiais vaizdais ar Bethoveno simfonijomis. Tuo siekiama sėkmingai grąžinti individą į visuomenę – futuristinę erdvę, kuri visai nepasiruošusi jo priimti atgal.

Kubrickas kūrė mums svetimą fizinę ir socialinę aplinką (veikėjai čia ne veltui kalba rašytojo išgalvota nadsat kalba), su kuria žiūrovas negalėtų lengvai susitapatinti. Tokiu būdu skatinamas intelektualinis, o ne emocinis įsitraukimas į istoriją, dėmesys sutelkiamas į rimtą filosofinę problematiką – moralės, autoriteto, pasirinkimo laisvės klausimus, slypinčius už intriguojančio fantastinės dramos siužeto.

IMDb: 8,3

Tiems, kas filmą jau matė:

Alex: I was cured, all right!

Tavo komentaras:

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s